Najpoužívanejšie výťahové stroje sú tzv. Trakčné, Bubnové alebo Hydraulické.
Trakčné výťahy môžu byť so strojovňou alebo aj bez strojovne. Sú vybavené sústavou lán pre zavesenie kabíny výťahu pričom súčasťou je aj protiváha, ktorá napomáha stroju pri pohybe kabíny. Používajú sa na nich prevodové a bezprevodové stroje.
Bubnové výťahy nemajú protiváhu. V porovnaní s trakčným výťahom má výhodu, že priestor šachty je možné maximálne využiť, nakoľko nosné laná sa navíjajú na na bubon. Ten je poháňaný elektromotorom s prevodovkou. Miernou nevýhodou je nižšia rýchlosť.
Hydraulické pohony pohybujú kabínou výťahu pomocou hydraulického valca a tlakom hydraulického oleja z agregátu. Tento typ pohonu je vhodný skôr pre menej frekventovaný pohyb. Jeho výhodou je nízka hlučnosť a podobne ako pri bubnových využitie maximálneho priestoru šachty.
Všetky z typov výťahových strojov majú svoje výhody aj mierne nevýhody v porovnaní s ostatnými typmi. Vy nám poviete čo očakávate od nového/modernizovaného výťahu (veľkosť kabíny, rýchlosť, spotreba elektickej energie) a keďže v našom záujme je, aby sme Vám poradili pre Vás najvhodnejšie riešenie pri výbere výťahového stroja, tak spoločne vyberieme najoptimálnejší typ stroja.
Výťah je podľa najnovšej normy EN 81–1 A3 vždy vybavený kabínovými (vnútornými) a šachtovými (vonkajšími) dverami. Kabínové dvere jazdia spolu s kabínou, zatiaľ čo šachtové majú svoje pevné miesto podľa počtu nástupíšť v rámci šachty.
Výťahové dvere rozlišujeme na dva základné druhy – ručné a automatické. Oba typy dverí majú svoje plusy aj mínusy. Napríklad zatiaľ čo ručné dvere umožňujú väčší priestor kabíny, automatické ponúkajú vyšší komfort – privolávanie/držanie dverí. V prípade ručných dverí sú kabínové dvere poloautomatické – busové dvere. Automatické dvere majú plynulé otváranie šachtových a kabínových dverí súčasne čo ponúka okrem vyššieho komfortu aj estetický zážitok. Automatické dvere môžu byť teleskopické, pri ktorých sa panely dverí otvárajú do jednej strany alebo centrálne, kde sa panely otvárajú zo stredu od seba do strán.
Povrchová úprava dverí je komaxit (vypaľovaná prášková farba), prípadne obklad Formica či Nerezové prevedenie.
Kabíny sú v našom prípade už štandardne vybavené nerezovými okopovými plechmi, madlom, zrkadlom, prípadne zapustenou nerezovou sklopnou sedačkou. Samozrejmosťou je LED diódové bodové osvetlenie a ovládacie tablo s Braillovým písmom a podsvietenými tlačidlami.
Povrchová úprava kabíny je štandardne komaxitová (prášková vypaľovaná farba, výber z 190 odtieňov), prípadne môže byť nerezová alebo obložená HPL (vysokotlakovým laminátom). Podlahová krytina je protišmyková.
Kabíny sú vybavené dorozumievacím zariadením – GSM bránou, pomocou ktorej sa v prípade uviaznutia v kabíne dovoláte našim technikom na 24-hodinový nonstop servis.
V prípade požiadavky je možné kabínu vybaviť kamerovým systémom so záznamom.